نگاهی به عملکرد وحید صدوقی، مدیرعامل سابق همراه اول که جای خود را بعد از 12 سال به حمید فرهنگ مدیرعامل اسبق رایتل داد

به گزارش “تلکام نیوز” ؛ وقتی در اردیبهشت 1385 وحید صدوقی مدیرعامل اولین اپراتور تلفن همراه در ایران شد کمتر کسی فکر می کرد دوران مدیریت او اینطور با ثبات باشد و 12 سال طول بکشد. دورانی که از دل آن یکی از قوی‌ترین و سودآورترین برندهای حال حاضر کشور شکل گرفت. صدوقی در آن زمان جانشین رسول سرائیان شد که خودش حالا رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران است. دو روز پیش دوران فعالیت صدوقی در همراه اول به پایان رسید و حمید فرهنگ مدیرعامل اسبق رایتل جانشین او شد. در دورانی که صدوقی نفر اول برج همراه در بزرگراه کردستان بود تحولات عظیمی در عرصه ارتباطات کشور رخ داد. از جمله اینکه اپراتورهای قدرتمندی مثل ایرانسل و رایتل وارد گود شدند. نرم افزارهای پیام رسان اینترنتی فراگیر شدند و شرکت مخابرات و به تبع آن شرکت ارتباطات سیار در بورس عرضه شد. همراه اول اما به‌ رغم همه تحولات توانست با توسعه مداوم کمی و کیفی بین اپراتورهای کشور همچنان دست بالا را داشته باشد. این شرکت برای اینکه از رقابت جا نماند کمپین‌های تبلیغاتی موفقی با برند همراه اول راه اندازی کرد. درآمد این شرکت طی 12 سال بیش از 28 برابر شد و طی همین 4 سال اخیر ترافیک دیتای این اپراتور هزار برابر شد. وحید صدوقی متولد 1340 در اردستان است و در رشته مهندسی برق الکترونیک تحصیل کرده است. در ادامه نگاهی انداختیم به کارنامه مدیریتی 12 ساله او در همراه اول.

درآمد همراه اول از سال 1384 تا الان 11 برابر شده. درآمد عملیاتی این اپراتور 12 سال پیش 921 میلیارد تومان بود و در سال 95 به 10 هزار و 264 میلیارد تومان رسید. در عین حال ارزش بازار برند همراه اول هم در همین بازه زمانی 30 برابر شده است؛ یعنی از 550 میلیارد تومان در سال 94 حالا به 16400 میلیارد تومان رسیده است. البته این دو شاخص با سود خالص شرکت متفاوت است. اگر سود خالص همراه اول را بخواهیم بررسی کنیم. در سال 84 رقمی حدود 100 میلیارد تومان گزارش شده بود که سال 95 تا 28.6 برابر بیشتر شد و به 2859 میلیارد تومان رسید. افزایش درآمد این اپراتور به معنی بیشتر شدن پرداختی آن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم هست. پرداختی همراه اول به این وزارتخانه از 57 میلیارد تومان در سال 84، حالا به 3183 میلیارد تومان رسیده است. باز اگر کل پرداختی به دولت شامل رگولاتوری، سود دولت، مالیات، پرداختی پروانه فعالیت، گمرکی و سایر پرداخت‌ها را بخواهیم بررسی کنیم 247 میلیارد تومان سال 84 به 5958 میلیارد تومان رسیده و به عبارتی 24 برابر شده است.

همراه اول از نظر تعداد مشترکین دائمی در ایران، خاورمیانه و آسیای جنوبی رتبه اول را در اختیار دارد و در دنیا در رتبه 18 ایستاده است. اگر مشترکین اعتباری را هم در این پارامتر وارد کنیم بازهم همراه اول در خاورمیانه حرف اول را می‌زند و در دنیا هم بین 1003 اپراتور در جایگاه بیستم می‌ایستد.

در سال 84 وقتی که 11 سال از عمر همراه اول می‌گذشت تعداد سایت‌های این اپراتور بیشتر از 6500 سایت نبود. در سال 88 زمانی که خصوصی سازی صورت گرفت هم تعداد سایت‌های نسل 2 همراه اول به 18800 سایت رسیده بود اما حالا تعداد سایت‌هایی که خدمات نسل 2.75، 3.9 و 4.5 ارائه می دهند به عدد 60 هزار و 600 رسیده است.

در دوران مدیریت صدوقی ترافیک دیتای همراه اول رشد چشمگیری داشت و فقط در 4 سال گذشته ترافیک دیتا در همراه اول هزار برابر شد؛ به طوریکه حالا این اپراتور رتبه اول دیتا را در کشور در اختیار دارد. در دورانی که بعضی کارشناسان پیش بینی می‌کردند فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند و نرم‌افزار‌های پیام رسان تهدیدی برای اپراتور‌ها باشد، این موضوع تبدیل به یک فرصت برای همراه اول شد و هزار برابر شدن دیتا به معنی 20 برابر شدن درآمد این شرکت در همین 4 سال است. تخمین زده می‌شود این اپراتور همین امسال 3600 میلیارد تومان فقط درآمد دیتا داشته باشد.

در سال ۸۴، تعداد سیم‌کارت‌های واگذار شده همراه اول ۸.۵ میلیون سیم‌کارت بود اما در حال حاضر ۹۳.۵ میلیون سیم‌کارت واگذار شده است. در سال ۸۴، ۸.۵ میلیون سیم‌کارت ثبت شده بود ولی امروز ۷۱ میلیون سیم‌کارت ثبت شده و در لحظه در اسفند ماه ۸۴، ۵ میلیون سیمکارت سرویس فعال بودند و امروز ۵۲ میلیون سیم‌کارت فعال در شبکه همراه اول در حال سرویس دهی هستند. بر اساس آمار وزارت ارتباطات، سهم بازار همراه اول ۶۰ درصد است.
همراه اول در این مدت توانسته افتخارات زیادی کسب کند. از جمله اینکه در بورس رتبه دوم شفافیت را کسب کرده. در رتبه بندی 100 شرکت برتر سازمان مدیریت صنعتی هم این شرکت توانست به عنوان شرکت برتر گروه مخابراتی انتخاب شود (هرچند از نظر ارزش بازار و سودآوری به رتبه دوم اکتفا کرد). ضمن اینکه همراه اول در جشنواره فاوای وزارت ارتباطات رتبه اول را در دو حوزه حمایت از تولید داخل و حمایت از منابع و محتوای داخلی را کسب کرد.

منبع: روزنامه هفت صبح

گزارش ارائه شده در مراسم تودیع که منحصرا توسط تلکام نیوز منتشر شده را از اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست