اولین وبینار کارافرینی در صنعت ICT را با حضور نمایندگان مجلس برگزار کرد

 

امروزه  صاحبان ایده و کسب و کار و فعالان اقتصادی  به روشنی دریافته اند که دوران مدیریت  مبتنی بر نفت و همچنین صنایع سخت افزار محور در دنیا  پایان یافته و  تنها راه برون رفت  از بن بست های اقتصادی ،  اتکا به اقتصاد دانش بنیان و کارآفرینی به مفهوم واقعی کارآفرینی  و نه اشتغال زایی محض می باشد .

روز چهارشنبه 8 مرداد 99 اولین وبینار کارافرینی در صنعت ICT با حضور  اتحادیه صادر کنندگان صنعت مخابرات ایران ، نایب رییس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان و همچنین نایب رییس فراکسیون کارافرینی مجلس شورای اسلامی  و نایب رییس کمیسیون  احداث وخدمات فنی مهندسی اتاق بازرگانی ایران  و برخی از کارافرینان و فعالان اقتصادی کشور  برگزار شد

در این نشست ، دکتر اقبال شاکری نایب رییس فراکسیون کارافرینی، دکتر مجتبی رضا خواه نایب رییس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان  مجلس یازدهم شورای اسلامی، دکتر داوود ادیب رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران ، خانم مهندس سادینا آبایی نایب رئیس کمیسیون احداث و خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران حضور داشتند که مطالب جامعی را در حوزه کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان مطرح نمودند.

دکتر داوود ادیب رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در این نشست مطرح نمودند که متاسفانه در ادبیات کسب و کار میبینیم که  شخص کارآفرین با کسی که اشتغال زایی میکند مترادف هم دیده میشود که اصلا چنین نیست و این دو شخص گرچه میتواند مشترکات زیادی داشته باشد ولی اصلا مترادف هم نیستند . به عنوان مثال اگر شخصی یک دامداری بزند و هزارنفر را مشغول به کار بکند آیا این شخص کارافرینی انجام داده است ؟ پاسخ خیر است و آن شخص فقط اشتغال زایی انجام داده است  . حال اگر آن شخص  در کنار دامداری آزمایشگاهی بزند که روی دام های چند جنینی کار بکند و محصول عمل این دامداری دام های چند جنینی و چند قلو زا باشد بله ایشان کارافرینی انجام داده است . کارآفرینی تعقیب فرصت‌هاست. فرصت‌هایی که فراتر از منابعی هستند که امروز در دسترس داریم.

ادیب اشاره نمود   برای کارافرینان ویژگی های شخصی خاصی را میتوان منتسب نمود که گاها سایر افرادی که اشتعال زایی میکنند از این صفات شخصیتی بی بهره می باشند  از جمله : نوع ریسک پذیری که ریسک پذیرند ،  مرکز کنترل درونی دارند و هر اتفاقی که می افتد به خود منتسب میدانند و شکست هایشان را به عوامل بیرونی مرتبط نمی دانند  ، تحمل ابهام و ریسک پذیری بالایی دارند و در عدم قطعیت  و ابهام تصمیم  می گیرند . این ها ویژگی های شخصی و اجتماعی کارافرینان هستند.

در ادامه این نشست ، رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران موضوع دانشگاه های نسل سوم و چهارم را امری ضروری دانست و بیان نمود که ما در گذشته  دانشگاه نسل اول را داشتیم  که دانشگاه های آموزش‌ محور بودند و  تا دهه اول انقلاب ادامه داشته به نام دانشگاه‌هاي آموزش‌محور يا دانشگاه‌هاي آموزشي شناخته مي‌شود كه هدف و وظيفه این دانشگاه ها، ارائه آموزش و صدور مدرك تحصيلي از ويژگي‌هاي آن بود . این دانشگاه ها  براي توسعه كشور فقط به تربيت نيروهاي مجرب آموزش‌ديده می پرداخت كه اين از محورهاي اصلي دانشگاه نسل اول در آن زمان بود و فارغ‌التحصيلان آن براي امر تدريس در دانشگاه‌ها يا مراكز علمي و براي پر كردن پست‌هاي مديريتي در صنعت كشور آماده میگردیدند و آموزش نيروهاي انساني جامعه جهت آگاهي‌بخشي و افزايش سطح آگاهي جامعه و تربيت نيروي انساني براي انجام امور صنعتي و مديريتي كشور صرف مي‌شد .شاید بتوان گفت که بخش اعظمی از مدیران کشور محصول چنین دانشگاهی بوده اند . دانشگاه های نسل دوم ، نیز دانشگاه های پژوهش محور بودند که با توسعه مرزهاي دانش و پژوهش‌هاي بنياني و تربيت نيروهاي متخصص، به ظهور رسیدند  كه اين نسل از دانشگاه ضمن فعاليت‌هاي آموزشي مختص دانشگاه نسل اول توجه بيشتري به مباحث پژوهشي و كاربردي داشت و خروجي آن افزايش تعداد مقالات ايران در ميان كشور‌هاي پيشرفته بود . ما در دو دهه گذشته جریانی را شاهد بودیم  به نام دانشگاه های نسل سوم و می بینیم که   دانشگاه های نسل سوم ديگر صرفاً مكاني براي يادگيري يك سري آموزه‌هاي صرف نيست؛ همچنين ديگر مكاني نيست كه فقط پروژه‌هاي تحقيقاتي را در راستاي اهداف اقتصادي صنايع انجام شود؛ بلكه علاوه بر آنكه تمام اهداف فوق را همچنان پيش مي‌برد، فارغ‌التحصيلاني را پرورش و  به جامعه تحویل مي‌دهد كه دانش را در كنار پژوهش‌هاي كاربردي به خدمت گرفته و با  خلاقیت و نوآوري ، كار مي‌آفرينند . اما دانشگاه های نسل چهارم که جریان حاکم دانشگاه های جهان شده است و دانشگاهی است که ما نیاز داریم . این دانشگاه ها جدا از وظایف دانشگاه های سه نسل گذشته، ماموریت یافته اند تا در شکل دهی آینده جامعه خود نقش ایفاء نمایند. تشخیص  اینکه جامعه  شان کجا قرارگرفته اند و در چه و ضعیتی است و در چه وضعیتی باید باشد ؟ سرمایه گذاری ها ی اقتصادی، مالی و انسانی باید به کدام  سمت و سو سوق یابند ؟ چگونه باید جامعه را به سمت وضعیت مطلوب سوق داده شود ؟ جایگاه کشور در نظام منطقه ای و بین المللی کجا می باشد  ؟ در این وضعیت  خواهیم دید که دانشگاه ها نقشی پیش گستر یا کنشگرایانه پیدا خواهد یافت. یعنی دانشگاه نسل چهارم ضمن بررسی روندهای جاری و آتی جهانی و تشخیص نقاط قوت و ضعف جامعه، مسیر سیاست های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی کشور را به سمت و سویی رهنمون خواد نمود که کشور بتواند جایگاه مناسب خود را در منطقه و نظام بین الملل به دست آ ورد .

 

 

در ادامه این نشست، سادینا آبایی کارآفرین و نایب رئیس کمیسیون احداث و خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران به ذکر مهم‌ترین چالش‌ها و دغدغه‌های کارآفرینان پرداخت.

او بر بازتعریف برخی مفاهیم در حوزه کارآفرینی و اقتصاد تاکید کرد و خواستار ارایه راهکارهای جدید برای حل مشکلات شد.

آبایی با تاکید بر اینکه امنیت مهم‌ترین مقوله در حوزه کارآفرینی است، افزود: متاسفانه کارآفرینان ایران از نبود این مقوله رنج می‌برند. او در همین زمینه خواستار حل مشکلات موجود به صورت مشارکتی شد.

 

گفتنی است  که فشارهای ناشی از محدودیت منابع در دنیا ،  تحریم های اقتصادی برخی از کشورهای سلطه طلب و افزایش آنها در  در سال های اخیر که به بالاترین حد خود رسیده است  و همچنین  محدودیت های ناشی از بیماری کرونا شرایط متفاوتی را برای کشورمان ایجاد می نماید که  می بایست به صنایع دانش بنیان و مقوله کارافرینی توجه ویژه ای صورت پذیرد . در عصر حاضر ، کارافرینی و  دارا بودن ایده های ناب به یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های رقابتی نه تنها شرکت بلکه  به عنوان اصلی ترین مزیت رقابتی کشورها تبدیل شده است. ما در دورانی زندگی میکنیم که خلاقیت و زمان  دو عامل کلیدی عامل برای استفاده از فرصت‌ها ( خلق و یا کشف فرصت ) و یا از دست دادن آن‌ها محسوب می‌شود، امروزه خلاقیت و سرعت طی فرآیند خلق یک ایده تا عملیاتی کردن آن اصلی ترین رکن موفقیت شرکت های خلاق و  دانش بنیان می باشد . کارافرینان و   نیز شرکت های دانش بنیانی  که بتوانند فرآیند خلق ایده و مدیریت و پرورش آن  را  هوشمندانه  مدیریت  نمایند  مزیت رقابتی قابل ملاحظه ای را در این شرایط بیمار اقتصادی کشور خواهند داشت

 

اتحادیه  صادرکنندگان  صنعت مخابرات ایران  با درک این موضوع و با تدوین استراتژی های مناسب ، امیدوار است  بتواند پیوند محکمی را با فراکسیون اقتصاد دانش بنیان ، فراکسیون کارافریمی    شبکه علمی کشور  و نهادهای ذیربط و متولی این موضوع داشته و در این برهه خطیر اقدامات موثرتری را در راستای تسهیل سازی فرایند  خلاق سازی شرکت ها و  پیش تر از آن سهولت کسب و کار شرکت های دانش بنیان به عمل آورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست