دفتر اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در کنیا افتتاح شد

به نقل از روابط عمومی IRICTU  همزمان با افتتاح مرکز نوآوری فناوری ایران و مصادف با برگزاری دومین نشست تجاری – فناوری شرکت های دانش بنیان در نایروبی پایتخت کنیا با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، دفتر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پبمانکاران صنعت مخابرات ایران هم با حضور اعضای کمیسیون صادرات اتحادیه افتتاح و راه اندازی شد.

به نقل از روابط عمومی IRICTU روز 8 بهمن 1399، همزمان با افتتاح مرکز نوآوری فناوری ایران و مصادف با برگزاری دومین نشست تجاری – فناوری شرکت های دانش بنیان در نایروبی پایتخت کنیا با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، دفتر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پبمانکاران صنعت مخابرات ایران هم با حضور اعضای کمیسیون صادرات اتحادیه  افتتاح و راه اندازی شد. این دفتر قرار است به عنوان پایگاه دائمی ایران در کنیا برای تسهیل صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و خلاق ایرانی در حوزه ICT به بازار شرق آفریقا فعالیت نماید.

کشورهای آفریقایی بازارهای بالقوه ایران برای صادرات فناوری و محصولات هستند که می‌بایست با محوریت تشکل‌های صنفی بر نحوه ورود به این بازار و کنترل کیفیت محصول و خدمات ارزیابی و نظارت مستمر انجام پذیرد.

دفتر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پبمانکاران صنعت مخابرات ایران  در کنیا که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا راه‌اندازی شده است به عنوان نخستین پایگاه دائمی این اتحادیه، صادرات محصول و خدمات فنی مهندسی را به آفریقا گسترش و توسعه می‌دهد تا به عنوان پایگاهی برای خلق ایده‌های نوآورانه، تجاری‌سازی این ایده‌ها و بستر صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان ایرانی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت‌های عضو اتحادیه صادرکنندگان مخابرات و سندیکای صنعت مخابرات ایران و به طور کل صنعت کشور ICT در بازار شرق آفریقا نقش آفرینی کند.

بنابر گزارش‌های بین المللی بررسی شده توسط معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه «کنیا در میان پنج کشور برتر قاره آفریقا در زمینه فناوری اطلاعات قرار دارد. یکی از شاخص‌های این برتری، تعداد نویسندگان نرم افزار است که در این کشور فعال هستند» که طبیعی است با توجه به ظرفیت و پتانسیل قابل ملاحظه در کشورمان در این حوزه، از این موقعیت برای افزایش همکاری‌ها در حوزه فناوری اطلاعات در کنیا می توان استفاده نمود.

بر اساس همین اطلاعات «گزارش جدید و مشترک گوگل و سازمان بین المللی سرمایه (IFC) نشان می‌دهد که کنیا در میان پنج کشور برتر آفریقا از لحاظ تعداد طراحان نرم افزار قرار گرفته است. تعداد طراحان نرم افزار در آفریقا 690 هزار نفر است که اکثریت آن‌ها در کشورهای مصر، کنیا، مراکش، نیجریه و آفریقای جنوبی مستقر هستند. کنیا بر اساس آمار اخیر 60 هزار طراح نرم افزار داشته و 12 درصد آمار کل قاره در این حوزه را به خود اختصاص می دهد. کنیا بعد از نیجریه با  85 هزار نفر در جایگاه دوم این فهرست قرار گرفته است».

در این گزارش «همچنین با تاکید بر نقش مهم اینترنت و فناوری در توسعه کشورها اعلام شده است که 5.2 درصد از تولید ناخالص داخلی آفریقا در سال 2025 متعلق به اقتصاد اینترنتی خواهد بود که ارزشی برابر با 180 میلیارد دلار خواهد داشت. سهم آفریقا از اقتصاد اینترنتی و فناوری در چهار ماه اول سال کنونی 350 میلیون دلار بوده است که در این میان آفریقای جنوبی با 112 میلیون دلار بیشترین بهره برداری را از این بخش داشته است. نیجریه با 74 میلیون دلار و کنیا با 60 میلیون دلار در جایگاه‌های بعدی این فهرست قرار گرفته اند».

این گزارش همچنین نشان می‌دهد: «کنیا و نیجریه در میان این کشورها بهترین فرصت های کاری را برای طراحان نرم افزار ایجاد کرده و این افراد به طور میانگین و به ترتیب 120 هزار شیلینگ و 170 هزار شیلینگ در ماه دریافت می‌کنند. طراحان نرم افزار در این دو کشور بیشترین آمار کلاس ها، دوره‌های آموزشی آنلاین و سایر دوره‌های آموزشی که با نام بوت کمپ شناخته می‌شوند را نیز به خود اختصاص می دهند».

دادگر دبیر و عضوهیات مدیره اتحادیه صنعت مخابرات ایران:
از حضور شرکت های دارای محصول صادراتی در حوزه ICT استقبال می‌کنیم

به نقل از روابط عمومی IRICTU، در این راستا فریبرز دادگر  دبیر و عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران اظهار نمود: نشست معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دومین روز سفر خود به  کنیا در راس یک هیات فناور، با جوزف واکاباموچرو وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کنیا در شهر نایروبی که با حضور ریچارد گاتیا رییس اتاق صنعت و بازرگانی کنیا صورت گرفت، می‌تواند آغاز یک همکاری گسترده در حوزه های مختلف اقتصادی و تکنولوژیکی باشد.

دادگر همچنین آمادگی خود را جهت استفاده و بهره گیری شرکت های توانمند ایرانی در حوزه ICT  از این پایگاه صادراتی مطرح و اعلام نمود که شرکت های حوزه ICT جهت استفاده از این پتانسیل اتحادیه می‌توانند از طریق دبیر خانه اتحادیه با شماره ۰۲۱۸۸۴۶۸۷۹۵ تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست