دکتر داوود ادیب و فریبرز نژاددادگر( رئیس و دبیر اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران) در نشست مشترکی با دکتر جعفر برمکی، سفیر ایران درکنیا به بحث پیرامون فعالیت پایگاه صادراتی اتحادیه در کنیا پرداخته و راهکارهای مختلف رسیدن به اهداف صادراتی حوزهICT در کنیا را بررسی کردند.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران( IRICTU) دکتر جعفربرمکی ،سفیر ایران در کنیا در این دیدار تاکید کرد که سفارت ایران در کنیا درصدد است تا فرصت‌های تجاری این کشور را به شرکت‌های علاقه مند برای همکاری معرفی کند، برنامه‌های همکاری در حوزه‌های مختلف داریم و در این راستا هیات های تخصصی به ایران اعزام کرده و خواهیم کرد .

وی با بیان اینکه در حال هماهنگی و برنامه ریزی برای اعزام هیات تخصصی حوزهICT به ایران هستیم گفت: با توجه به راه اندازی پایگاه صادراتی اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در کنیا و با توجه به ارتباطاتی که بنده با مقامات کشور کنیا و همچنین ارتباطی که با شبکه ای از فعالان اقتصادی دارم این امکان فراهم می آید تا ضمن ارائه ظرفیتهای کشور، این اتحادیه و بطور کلی صنعتICT به طرفهای کنیایی معرفی شوند.

برمکی ادامه داد:تا به حال چندین جلسه مجازی با اتحادیه داشتم و جلسه ای نیز با حضور شرکت های ICTدو کشور برگزار شده و در مدتی که بنده در ایران حضور دارم، دومین جلسه مجازی بخش خصوصی فعال در حوزهICT دو کشور را برگزار خواهیم کرد؛ هدف من معرفی ظرفیت و پتانسیل های دو کشور در این حوزه است و در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد، در تلاشیم تا بتوانیم گامی مهم در صادرات کشورمان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برداریم .

همچنین قرار است ارتباط پروازی ایران و کنیا به صورت مستقیم برای تسهیل تجارت، راه اندازی شود. در حال حاضر دیگر نگاه سابق به آفریقا به عنوان یک قاره فقیر و عقب‌مانده وجود ندارد بلکه این کشور دارای ظرفیت و پتانسیل های جدیدی است که می‌توان  از این ظرفیت ها به خوبی بهره برد.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران( IRICTU) ، در این دیدار همچنین دکتر داوود ادیب و فریبرز نژاددادگر (رئیس و دبیراتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران) به ارائه گزارشی در زمینه آخرین اقدامات انجام شده برای توسعه فعالیت پایگاه صادراتی اتحادیه در کنیا پرداخته و به این نکته نیز تاکید کردند که طبیعتا برگزاری جلسات مجازی با شرکت های فعال این حوزه در کنیا و اعزام هیات های تجاری دو کشور بسیار موثر بوده و می تواند هر چه سریع تر در شناسایی و معرفی ظرفیت های دو کشور به یکدیگر موثر باشد.

در عین‌حال افزودند: همانگونه که از نام اتحادیه مشخص است ایجاد هم افزایی در بین شرکتهای فعال جهت اجرای پروژه های مشترک و همچنین صادرات خدمات فنی و مهندسی از جمله اهداف اصلی اتحادیه محسوب می شود ، در این راستا بعد از انجام بررسی های لازم، اقدام به ایجاد پایگاه صادراتی و اجاره دفتری به منظور انجام امور صادراتی حوزه ICT کشورمان در کنیا کردیم . از جمله رسالت های اتحادیه، کمک به شرکت های علاقه مند برای انجام امور صادراتی است .

همچنین اظهار کردند که 《کنیا》 هاب منطقه ای و پایلوت صادرات اقتصادی کشورها محسوب می شود، از این رو حضور در آفریقا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اکنون کشورهای همسایه ما همچون ترکیه، عربستان سعودی، آمریکا و رژیم صهیونیستی از این ظرفیت‌ها به خوبی بهره می‌برند اما جای خالی شرکت های ایرانی در این عرصه به شدت احساس می شود.

رئیس و دبیر اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در عین حال تاکید کردند که اتحادیه آمادگی دارد تا با ایجاد این بستر مناسب از حضور شرکت های حوزهICT در بازار کنیا حمایت کند و در عین حال با رایزنی و تعامل با سفارت ایران درکنیا و دیگر بخش های مرتبط، زمینه های حضور هرچه بیشتر بخش خصوصی فعال در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات را در کنیا فراهم آورد.

برای این منظور نیز تا به امروز جلساتی با اعضای کمیسیون صادرات اتحادیه برگزار شده و از علاقه مندان به فعالیت در بازار کنیا خواسته ایم تا ظرفیت های خود را در بازار کنیا بررسی کرده و در قالب گزارشی به اتحادیه ارائه دهند تا بتوانیم پتانسیل اعضای اتحادیه را برای فعالیت در بازار کنیا شناسایی کنیم، طبیعتا برگزاری دومین جلسه مجازی شرکت های خصوصی دو کشور نیز می تواند بسیار موثر بوده و نتایج مفیدی برای دو کشور رقم بزند ؛ چون در حال حاضر مهمترین مشکل کالاهای ایرانی برای ورود به بازار کنیا ، ضعف بازاریابی و ناشناخته بودن ظرفیت و توانمندی های کشورمان برای تجار کنیا است و تاکنون به خوبی از این ظرفیت استفاده نشده است.

آنها در ادامه همچنین به برگزاری جلسات با صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و سازمان های مرتبط دیگر اشاره کرده و افزودند که مجموعه هایی مثل صندوق نوآوری و شکوفایی ، حمایت های بلاعوض و تسهیلاتی را برای شرکت ها برای امور صادراتی در نظر گرفته اند ؛ به عنوان مثال اگر شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی برای ورود به بازارهای خارجی نیاز به هر گونه استاندارد داشته باشند، می‌توانند هزینه دریافت آن استانداردها را به صورت بلاعوض از این صندوق دریافت کنند. پس اگر هر شرکتی بخواهد اختراع خود را ثبت کند می‌تواند از حمایت‌های صندوق برخوردار شود و با وجود پیچیدگی‌های فرآیند ثبت در کشور دیگر، می‌توانند از کارگزاران صندوق برای ثبت هم استفاده کنند.

گفتنی است ؛ روز 8 بهمن 1399، همزمان با افتتاح مرکز نوآوری فناوری ایران و مصادف با برگزاری دومین نشست تجاری – فناوری شرکت های دانش بنیان در نایروبی پایتخت کنیا با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، دفتر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران هم با حضور اعضای کمیسیون صادرات اتحادیه  افتتاح و راه اندازی شد. این دفتر قرار است به عنوان پایگاه دائمی ایران در کنیا برای تسهیل صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و خلاق ایرانی در حوزه ICT به بازار شرق آفریقا فعالیت کند.

کنیا به عنوان تجاری ترین کشور شرق آفریقا دروازه ورود به این بخش از قاره آفریقا محسوب می شود و نایروبی به عنوان پایتخت این کشور یکی از سه مقر سازمان ملل متحد است و علاوه بر این، بندر مومباسا مهمترین بندر ورودی به شرق قاره آفریقا در این کشور قرارداردکه تمامی اینها از عوامل مثبت در نظر گرفتن کنیا به منظور افزایش سطح مبادلات تجاری و بالا بردن میزان صادرات ایران است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست