بررسی گزینه های احتمالی وزارت ICTدولت سیزدهم در گردهمایی مجازی خانواده بزرگ ICT

تب گمانه‌زنی‌ها برای سکانداری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داغ شده و حالا نگاه‌ همه تشکل های ICT به انتخاب رئیس جمهور است و در این‌میان اتاق های مشورتی نیز در حال بررسی شرایط گزینه های احتمالی برای این پست هستند.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران( IRICTU) بر این اساس تشکلهای صنفی حوزه در هفتمین نشست مجازی خانواده بزرگ ICT ایران که همزمان با گرامیداشت روز ملی فناوری اطلاعات در کلاب هاوس برگزار شد به بررسی جوانب مختلف این موضوع پرداخت .
در نشست کلاب هاوس خانواده بزرگ ICT تحت عنوان بایدها و نبایدهایICT با موضوع《 صندلی داغ وزارت ICT 》 ویژگی های گزینه های احتمالی وزارت بررسی شد و گروه‌های مختلف نام افرادی را به عنوان گزینه احتمالی مطرح کردند.
یکی از وزارتخانه‌هایی که در سال‌های اخیر حساسیت برانگیز شده، وزارت ICT است. بخشی از این حساسیت ناشی از حساسیت موضوعاتی نظیر زیر ساخت‌های مخابراتی، عملکرد اپراتورهای تلفن همراه، خدمات اینترنت و مدیریت بر فضای مجازی است و بخش دیگر برآمده از عملکرد وزارتخانه و شوراهای بالادستی است، باید دید تصمیم سید ابراهیم رئیسی برای سکانداری حوزه ICT کشور چه کسی خواهد بود؟!

*اما تشکیل کابینه سیزدهم ، جدی‌ترین و مهم‌ترین محک دولت ابراهیم رئیسی با شعار ایران قوی را رقم زده است. بلافاصله پس از پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری، گمانه‌زنی‌ها درباره وزرای کابینه اش آغاز شد و با نزدیک‌شدن به استقرار دولت جدید از نیمه‌های مرداد، لابی گزینه‌های احتمالی وزارت شدیدتر هم شده است.
.
طیف بسیار گسترده‌ای همه ظرفیت انسانی و مالی خود را طی ماه‌های اخیر در خدمت پیروزی نامزد ریاست‌جمهوری گام دوم انقلاب گذاشتند و بذل توجه رئیس‌جمهور منتخب را انتظار دارند و صف طولانی احزاب و تشکل‌های سیاسی جانبداری از رئیسی، اکنون گوشه چشم‌شان به مناسبات و جایگاه خودشان در دولت آینده است ولی براساس آخرین گزارشات، ابراهیم رئیسی در ارزیابی‌های اولیه خود برای کابینه آینده به فهرستی ۱۰ نفره برای هرکدام از مناصب کابینه رسیده ‌و قرار است از میان آنها کابینه نهایی خود را برای رأی اعتماد به مجلس معرفی کند و در این میان اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران نیز اسامی گزینه های خود برای وزارتICT و سوابقی از فعالیت آنها را طی نامه ای به آقای رئیسی ارائه کرده بود و البته پیشنهادات جدید خود را نیز طی روزهای آتی به ایشان خواهد رساند.

در عین حال رئیس جمهور دولت سیزدهم در واکنش به برخی نگرانی ها گفت که دولت، براساس بررسی عملکرد و سوابق و برنامه‌های افراد مختلف طراحی شده و شکل می‌گیرد.*

اما از موضوعات مهمی که در نشست خانواده بزرگ ICT به آن تاکید شد این بود که هرچند در دولت قبل حوزه زیرساخت در کشور توسعه داده شده با این حال زیرساخت، بومی نشده است چون مخابرات با حوزه‌های دیگری همچون خودرو متفاوت است و اگر شبکه مخابرات غیربومی باشد اختیار تمام داده‌ها در دست ما نیست، بنابراین بومی نشدن زیرساخت‌ها، داده‌های امنیتی، اقتصادی، بانکی و … را در معرض خطر قرار دهد.
البته برخی فعالان که در این نشست حضور داشتند عنوان کردند که میبایست خوش بین باشیم که با تغییر وزیر ارتباطات در دولت جدید، اتفاقات مهمی در عملکرد وزارت ICT صورت بگیرد و امیدواریم که وزیر بعدی برنامه های راهبردی برای رویارویی با انقلاب صنعتی چهارم ،دولت هوشمند ،بلاگ چین و استقلال رگولاتوری داشته باشد بدیهی است که باید در تعریف مأموریت‌ها، نقش‌ها، رویکردها و ساختار وزارت ارتباطات و معاونت‌های مرتبط با این وزارتخانه و جایگاه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تغییرات اساسی صورت گیرد؛ به نحوی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از یک وزارتخانه اجرایی محض باید تبدیل به یک وزارتخانه راهبردی همگام با روند جهانی شده و در خدمت بخش خصوصی حوزهICT باشد.

اما با توجه به مصادف بودن این گردهمایی با روز ملی فناوری اطلاعات به این موضوع نیز تاکید شد که انتظار می رود حوزه فناوری اطلاعات با حوزه ارتباطات همتراز شود و ICT به معنی واقعی نمود پیدا کند. در راستای بهبود وضعیت آینده کشور باید فردی سکاندار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شود که درباره موضوعات مختلف در کشور قادر به همراهی باشد و نه تنها باید به موضوعات فنی مسلط باشد، بلکه مهم‌تر از آن مدیر راهبردی خوبی بوده و درک درستی از برنامه‌ریزی و قوانین تجارت بین‌المللی داشته باشد و باید کسی انتخاب شود که بتواند فاصله زیاد میان ایران و سایر کشورها در زمینه فناوری را کاهش دهد.

همچنین به این نکته نیز اشاره شد که وزیر آتی باید در خصوص موارد راهبردی صنعت ICT از قبیل تحول دیجیتال و اقتصاد دیجیتال نگاه درستی داشته باشد .

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران( IRICTU) در سال‌های اخیر با وجود تغییر ساختار صنعت ICT ، ساختار دولت و نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنان به شکل قدیمی، سنتی و بدون تغییر باقی مانده است که ضروری است مجلس و دولت باید به باز تعریف نقش وزارت ICT و همچنین ادغام باقی نهادهای موازی مانند معاونت علمی ریاست جمهوری اقدام کنند و در راستای پیاده سازی اصل ۴۴ قانون اساسی جایگاه مستقل، تصمیم ساز و نظارتی برای تشکل‌های صنفی قائل شوند.

اکثریت قریب به اتفاق تشکل های ICT ، اولویت تصدی وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات را با افرادی می دانند که در بخش خصوصی فعال بوده و در عین حال با بخش دولتی آشنا هستند. و معتقدند تاکنون مسیر اشتباهی برای انتخاب وزیر ارتباطات طی شد و در عین حال می گویند که تا امروز تصور بر این بوده که فرد متخصص در حوزه فناوری اطلاعات می‌تواند سکانداری این وزارتخانه را نیز به دست بگیرد، در حالی که مدیریت، مقوله‌ای مجزا از تخصص فنی است.

برخی دیگر نیز معتقدند در دنیا، فناوری اطلاعات جایگاه ویژه‌ای دارد اما در ایران هنوز مشخص نیست که این وزارتخانه چقدر برای دولت اهمیت دارد.

بر اساس این گزارش؛ در جریان مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری دور سیزدهم، ابراهیم رئیسی، راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی قوه قضاییه در دوران ریاست خود بر این قوه را به عنوان سند نوع نگاه خود به فضای مجازی عنوان کردو حالا با توجه به اینکه به روزهای واپسین دولت دوازدهم نزدیک می شویم و تا زمان آغاز رسمی دولت سیزدهم چیزی باقی نمانده گزارش‌های متعددی در خصوص گزینه‌های احتمالی تصدی وزارت ICTدر رسانه‌ها مطرح‌شده است و با توجه به پیچیدگی‌های این وزارتخانه، نگاه‌ها به‌سوی دولت انقلابی است که چه کسی را سکان‌دار این حوزه مهم می‌کند .

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست